Vyberte položku Stránka

Bicyklom na pomedzí Oravy a Kysúc

od | 21. sep 2019

Cestou zarúbanou s búrkou o preteky, tak by sa dal najlepšie charakterizovať môj výlet v jednu júlovú nedeľu na pomedzí Oravy a Kysúc. Deň začínal sľubne, obloha bez mráčika bezvetrie. Vietor neskôr prišiel a to nebolo to jediné čo prišlo. Predpoveď síce varovala pred silnými búrkami najmä na severe Slovenska, ale kto by tomu veril.

Tak som pohľadal môj bicykel, bol dobre maskovaný, už by som ho naozaj mal umyť, možno po dnešnom výjazde odhodlanie pretavím v činy. Zvolil som si trasu cez Javorinku 1210 m n.m. Od detstva som ju mal pred očami a na hanbu, doteraz som tam nebol, ako rodák z Oravskej Lesnej nič čím by som sa chcel veľmi chváliť. Oravská Lesná – Ústredie je ideálny východzí bod, pokračoval som miernym stúpaním cestou na Zázrivú až po Hoľu nad Klobučnou, cesta pokračuje klesaním do Zázrivej a smerovníky nám dávajú možnosť pokračovať cyklotrasou 038 do Zázrivej, alebo 5435 v podstate tiež do Zázrivej, ale popod hrebeň Okrúhlice a Javorinky. Ja som sa vybral modrou turistickou značkou na Okrúhlicu, Javorinku a Kováčku nad Terchovou. Turistická značka vedie málo používanou zvážnicou a keďže som sa pohyboval v CHKO tak pohyb po účelových komunikáciách bicyklom je dovolený aj bez značenia cyklotrasy. V národných parkoch ( 3. stupeň ochrany )  a v 4. a 5. stupni ochrany si na to dajte pozor, môžete sa pohybovať len po značenej cyklotrase!

Už v úvode boli mierným varovaním krížom popadané stromy cez cestu, to som samozrejme odignoroval a pokračoval ďalej, prehodiť bajk cez pár kmeňov predsa nemôže byť problém. Ako sa neskôr ukázalo nebolo ich pár a už keď som bol ďaleko od civilizácie na hrebeni Javorinky a začalo hrmieť, tak to problém bol. Začali preteky cez prekážkovu dráhu, cieľ bol dostať sa pri troche šťastia z hrebeňa skôr, ako mi blesky začnú svietiť na cestu. Čiastočne sa mi to podarilo, búrka ma zastihla keď som z Kováčky nad Terchovou odbočil na Riečnicu a Harvelku. Zmokol som do nitky a blesky mi svietili na cestu. Naozaj sa zotmelo, keď sa epicentrum búrky čírou náhodou presťahovalo akurát tam kde som ja relaxačným tempom pokračoval v ceste a vychutnával si krásy divokej krajiny. V batohu som mal suché veci na prezlečenie, teda boli by suché keby som na batoh navliekol ochrannú fóliu, ktorou bol batoh vybavený. Na to som samozrejme prišiel až neskôr keď som sa so slzami na krajíčku tešil, že sa prezlečiem, no nevišlo. Nuž čo, aj tak sa opäť rozpršalo, tak som za pokojného hustého vytrvalého dažďa pokračoval až do Harvelky. Mimochodom Harvelku spolu z Riečnicou vysťahovali, príčinou bola výstavba Vodnej nádrže Nová Bystrica. Pôvodne som mal v úmysle pokračovať na Vychylovku a Oravskú Lesnú. Plný zážitkov som si však cestu skrátil a z Harvelky som sa vrátil do Erdútky ( Oravskej Lesnej ) po bývalej ceste, ktorá voľakedy spájala Oravskú Lesnú s Harvelkou.

To s tým umývaním bicykla, ktoré som v úvode spomínal, no nič keď sa dám dohromady ja, potom možno príde na rad aj bicykel. Nakoniec ak máte chuť mrknite video.

Fotogaléria
Shares
Share This